Gönder Bayrakları

gonder-bayragi
0
Share

Gönder Bayrakları

GÖNDER BAYRAKLARI

Dünya genelinde 200’den fazla ülke olup, hayata, insana ve tarihe bakış açıları birbirinden farklılık gösteren bu ülkelerin, bayrak konusuna da yaklaşımları farklı olmuş ve her şekilde bu konunun insanlar için toplumlar için ve ülkeler için ayrı anlamını taşıdığı da ortaya konmuştur. Bizim ülkemizde bayrak çok farklı manalara gelmiş ve yalnızca bir bez parçası olmakla kalmayıp, aynı zamanda insanların uğruna hayatımı verdiği çok önemli bir sembolü olarak görülmüştür. Ülkemizin çok sayıda resmi kurum kuruluş ve işletmelerinin tamamında gönder bayrakları çok büyük bir yer tutar ve gereklilik olmasına karşın, büyük bir zevkle onurla taşınan bir simgeyi temsil eder. Okullarda pazartesi günü istiklal marşı ile birlikte gönderden indirilen bayrak okulun faaliyetlerini ve işlevselliğini temsil eden bir durum olarak da görülebilir. Yine aynı şekilde haftalık eğitimin sona erdiği cuma günü istiklal marşı ile göndere çekilen bayrak bir şekilde eğitim kurumlarının bekçisi olmuş ve insanların da gurur kaynağı olmaya devam etmiştir.gonder-bayraklari-3

Tarihi zaferlerle ve başarılarla dolu olan bir toplumun evlatları olarak bizler her zaman için bayrak konusunda hassas davranışımızı ve düşüncelerini dile getirirken, bu konuda baskı işlemini gerçekleştiren bayrakçı üreticilere de saygı duymanın gereğini her zaman dile getirmemiz gerekir. Bayrak kanunu bayrağın ölçüleri rengi ve kullanılması gereken malzemeler konusunda gerekli davranış biçimlerini de kanun hükmünde koruma altına alırken, bu konuya muhalefet edenin herkesin suç işlediği de açık bir şekilde ortaya konmuştur. Bayrakçı olup bu konuda üretimi ancak bu işi profesyonelce yapan ve baskı uzmanı olan işletmelerin yerine getirmesi gereken bir görev olmalıdır. Aksi halde düzensiz üretimin bayrağın üzerinde bulunan ölçüleri de etkileyici düşünülecek olursa, bu şekilde defolu imalat ile birlikte, orijinal güzelliğini kaybedecek olan bayraklar taşıdığı anlam manasıyla da dejenere olacak ve bugünkü hedeflenen amacına ulaşamayacaktır.

Şeref, namus, haysiyet, onur ve geçmişi ile övünme konusunda insanların tercümanı olmuş olan bayrak konusu Türk toplumuna has özel kurumlara sahip olan çok büyük bir değerdir. Bu konuda baskı metotları ve kaliteli baskıcısı çalışması sonucu elde edilen bayrakçı baskısı da göz ardı edilmemelidir. Pek çok ülkedeki vatandaşlar da kendi gönder bayrakları konusunda benzer düşünceler beslerken, bu konuda yapılacak üretimin hassasiyet gerektiren bir konu olduğuna da sanırım hak verirsiniz. Baskı konusunda en gelişmiş makineleri kullanan gönder bayrakları üreticileri özellikle renk ayarlama konusunda çok hassas değerlerle birlikte ölçü ve kullanılacak kumaşın kalitesi ile de ön plana çıkmıştır.

gonder-bayrak-468x210Propaganda amaçlı olarak yapılan bayraklar ise hiçbir zaman gönder bayrakları yerini tutmamış ve amacına ulaşmaya bir çalışmanın eseri olmuş, insanların da bu kalitesiz bayrakçı olayına bakış açısı ister istemez olumsuz şekilde yansımıştır. Her ülkenin yurttaşı kendi gönder bayrakları üst düzey saygı ile karşılanmış, bizim diğer ölçümüz olan kırmızı beyaz ve şehitlerimizin kanını temsil eden bayrak işletmelerin baskıcısından tasarımcısına kadar imalatçısından pazarlamacısına kadar herkesin emeğine taşımış ve toplumumuzda da bu şekilde önemli bir değer birimi olarak yansımıştır. Bayrakçı olarak işlevselliğini sürdüren sektörlerin ise modern baskı tekniklerinin kullanılması ve uzun süre güneşli ve soğuk hava koşullarına dayanacak şekilde tasarlanan bayrakları üretmesi bizim gururumuz olmuş ve gönder bayraklarına olan saygımızı ön plana çıkaran önemli unsurlar arasında yer almıştır. Çok katılımlı organizasyonlarda özellikle Enternasyonal anlam taşıyan katılımlarda gönder bayrakları baskı metodu ve imalat ile birlikte ortaya çıkan ürün kalitesi, kendini daha fazla gösterme şansı bulmuştur.

4-5 Metre Arası Direkler İçin     70×105 cm
5-7 Metre Arası Direkler İçin     100×150 cm
7-10 Metre Arası Direkler İçin    150×225  cm
10-12 Metre Arası Direkler İçin   200×300  cm
12-15 Metre Arası Direkler İçin   300×450  cm
15-17 Metre Arası Direkler İçin   400×600  cm
17-20 Metre Arası Direkler İçin    500×750  cm
20-25 Metre Arası Direkler İçin    600×900  cm
25-30 Metre Arası Direkler İçin    800×1200 cm

 

gonderbayrak6

2 Comments